Najčešća pitanja
Kako se prijavljujem u COBISS Lib?
U aplikaciju COBISS Lib prijavljujemo se sa početne stranice na linku https://sr.cobiss.net/bibliotekari.htm gde u odjeljku COBISS Lib izaberemo opciju Prijava. Upišemo akronim ili naziv biblioteke, a onda sa padajućeg spiska izaberemo svoju biblioteku.
U COBISS Lib možemo da se prijavimo i tako što u internet pregledač upišemo internet adresu https://cs.cobiss.net/clib/akronim/ gdje za akronim upišemo akronim svoje biblioteke – npr. za biblioteku Matice crnogorske sa akronimom MCG internet adresa za prijavu glasi https://cs.cobiss.net/clib/mcg/.
Ne mogu da se prijavim u aplikaciju COBISS Lib, ispisuje se sledeća poruka: "Pogrešno korisničko ime ili lozinka!".
Ako ste zaboravili lozinku ili ako se lozinka zaključala, kliknite na link Promjena lozinke/zaboravljena lozinka. Link omogućava pristup portalu Obrazovanje gdje nakon uspješne autorizacije možete da promijenite lozinku za prijavu u sve aplikacije COBISS (izborom Promjena lozinke).
U slučaju teškoća pozovite Nacionalni COBISS centar na broj telefona (tel. 041 234 243 ) ali pišite na vbcgservis@nb-cg.me.
Šta nam je potrebno za rad u COBISS Lib?
COBISS Lib je internet aplikacija. Uslov za rad je dobra veza sa internetom i jedan od najčešćih internet pregledača (npr. Chrome, Firefox, Edge…). Za upotrebu perifernih uređaja, kao što su štampači, RFID ploče, ladica kase, biblioteka mora da instalira servis COBISS DGW. Ovaj servis omogućava komunikaciju između aplikacije COBISS Lib i perifernih uređaja.
Da li treba da pohađam dodatne obuke?
Dodatne obuke nisu potrebne. Koncept izvođenja postupaka u COBISS Lib ostao je isti kao i u COBISS3, jer prati procese i zahtjeve postupaka u biblioteci.
U čemu se COBISS Lib razlikuje od COBISS3?
Nova generacija programske opreme COBISS Lib je internet aplikacija sa istim funkcionalnostima koje ima i COBISS3, ali sa novim korisničkim interfejsom. Aplikacija radi u svim uobičajenim internet pregledačima i može da se koristi na različitim uređajima, čak i na tabletima i mobilnim telefonima. Interfejs je po izgledu nov, savremen i veoma pregledan za upotrebu. Na primјer: u poređenju sa programskom opremom COBISS3 u kojoj su postupci organizovani prevashodno na padajućim spiskovima, u aplikaciji COBISS Lib raspoređeni su u sadržinske sklopove na ekranu.
Da li može istovremno da se radi u COBISS3 i COBISS Lib?
Ne, istovremeni rad istim korisničkim imenom u COBISS3 i COBISS Lib nije moguć.
Kako se instalira servis COBISS DGW?
Za korišćenje perifernih uređaja, kao što su štampači, RFID ploče, fijoka kase itd. biblioteka mora da instalira servis COBISS DGW Instalacija i podešavanje servisa COBISS DGW. Ovaj servis omogućava komunikaciju između aplikacije COBISS Lib i perifernih uređaja.
Za instalaciju servisa na radnu stanicu neophodna su administratorska prava. Za uređivanje pojedinačnih podešavanja u COBISS DGW ova prava nijesu neophodna.
Servis COBISS DGW dostupan je samo za operativni sistem Microsoft Windows. Ne može da se instalira na mobilne uređaje, stoga sa tih uređaja ne možemo neposredno štampati, podmiriti potraživanja itd.
Kakav je postupak instalacije ili ažuriranje Jave?
Za programsku opremu COBISS Lib neophodna je instalacija preporučene verzije Jave otvorenog koda, odnosno dozvoljene verzije programskog jezika Java za Microsoft Windows.
Koje štampače podržava programska oprema COBISS?
Spisak štampača koje podržava programska oprema COBISS.
Da li COBISS Lib već podržava upotrebu POS terminala?
Da.
Za upotrebu POS terminala biblioteka mora da instalira servis COBISS DGW. Ovaj servis omogućava komunikaciju između aplikacije COBISS Lib i perifernih uređaja (https://www.cobiss.net/doc/Namescanje_COBISS_DGW_XX.pdf).
Tabla za potpisovanje u COBISS Lib ne radi.
Za upotrebu table za potpisivanje biblioteka mora da instalira servis COBISS DGW. Ovaj servis omogućava komunikaciju između aplikacije COBISS Lib i perifernih uređaja (https://www.cobiss.net/doc/Namescanje_COBISS_DGW_XX.pdf).
Imamo teškoće sa štampanjem – štampanje nalepnica je zamaknuto, grafika nije odgovarajuća, naljepnica je prazna.
Da bi štampač pravilno radio, treba podesiti pokretački program (eng. driver).
Gdje podešavamo prečice na tastaturi za izvođenje pojedinačnih postupaka?
I u COBISS Lib možemo da podesimo prečice na tastaturi za izvođenje pojedinačnih postupaka. U segmentu Podešavanje i administracija u sadržinskom sklopu Podešavanja izvodimo postupak Podesi prečice za postupke. Postupak je opisan u Uputstvima za rad u aplikaciji COBISS Lib.
Da li COBISS Lib podržava prečice?
Spisak prečica naveden je u Uputstvima za rad u aplikaciji COBISS Lib.
Da li je već uspostavljena veza između Cobiss Cat i Cobiss Lib Fonda?
Veza između COBISS Cat i COBISS Lib je sve vrijeme uspostavljena. Za COBISS Cat i COBISS Lib postoje dvije različite ulazne tačke, zato možemo da radimo u dva internet pregledača ili na dva jezička istog internet pregledača istovremeno. U zapis koji kreiramo u svojoj lokalnoj bazi u COBISS Cat možemo odmah nakon toga da dodamo polja za fond u COBISS Lib. Mogući postupak: U COBISS Lib kliknemo na dugme Istorija gdje izaberemo upravo kreirani zapis (Građa) i dodamo mu polja za fond.
Kako u aplikaciji Cobiss Lib upisujemo posebne znake i slova drugih jezika?
Za unos posebnih znakova i slova drugih jezika koristimo mapu znakova (eng. Character Map) u zavisnosti od toga da li je na računaru instaliran crnogorski ili engleski operativni sistem Microsoft Windows. Mapu znakova potražimo Windows pretraživačem (u redu sa alatima ili Start meniju), jer je podrazumijevano integrisana u operativni sistem. Bibliotekari koji u svom radu često upisujete posebne znake, mapu (ikonu) možete da zakačite u radnu traku i uvijek će vam biti dostupna jednim klikom miša.